Absolwentka Wydziały Architektury

Obecnie pracownik naukowy Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej na stanowisku adiunkta. Równocześni prowadzi autorską pracownię pod nazwą Cechownia, gdzie powstają projekty z zakresu, designu, architektury oraz wnętrz. Laureatka wielu nagród, w tym wyróżnienia Ministra Budownictwa za najlepszą pracę dyplomową. Wśród sukcesów zawodowych pani Aleksandra wymienia fakt pozostania na uczelni, gdzie prowadzi zajęcia ze studentami oraz możliwość praktycznego realizowania się zawodzie. Ostatnim miłym akcentem jest wyróżnienie w międzynarodowym konkursie World Interior News Awards 2014. Projekt restauracji Młyn Zygmunt, którego Pani Aleksandra jest autorką znalazł się w finale konkursu na równi z realizacjami z Nowego Jorku, Berlina, Paryża czy Tokio.

 

Aleksandra Grzonka o studiach na Wydziale Architektury

W czasie studiów byłam osobą raczej aktywną, organizowałam i brałam udział w różnych warsztatach na poziomie ogólnokrajowym. To było miłe uczucie, kiedy studenci z innych uczelni przyjeżdżali do Gliwic, aby posłuchać naszych wykładowców. Nasz Wydział Architektury to było bardzo prestiżowe miejsce i mam nadzieję, że jest tak do dzisiaj. Studia to generalnie pozytywny dla mnie czas, pomimo, że były bardzo absorbujące czasowo. Bardzo dobrze wspominam również możliwość wyjechania na stypendium Erasmusa do Szwecji. Było to bardzo owocne doświadczenie i jak tylko mogę zachęcam dzisiaj studentów do skorzystania z takich możliwości jakie daje im uczelnia.

Jeżeli chodzi o moje oczekiwania? W momencie, kiedy ja studiowałam studenci mieli inne podejście i raczej nikt niczego specjalnie nie oczekiwał. Cieszyliśmy się faktem, że studiujemy, że po pięciu latach będziemy architektami. Tutaj raczej możemy mówić o późniejszych uwagach co do studiów, ale to nastąpiło w momencie, kiedy mieliśmy możliwość zweryfikowania naszej nabytej wiedzy z rzeczywistością, którą zastaliśmy na rynku. Z innego punktu widzenia łatwiej jest ocenić co było bardzo dobre, co należało zmienić, a co dodać. Nigdy jednak nie będzie tak, że każdy student będzie zadowolony z programu. Uczelnia uczy sposobu myślenia, ukierunkowuje, a  od studenta zależy jak on to wykorzysta i na ile będzie potrafił ?wyłuskać? z każdej możliwości coś dobrego dla siebie.

 

Dlaczego warto zostać absolwentem Wydziały Architektury?

Politechnika Śląska to prestiżowa uczelnia. Absolwenci Wydział Architektury kojarzeni są z solidnym wykształceniem i bardzo technicznym podejściem do pracy. Jest w nas taka pozytywna zadziorność, ambicja oraz chęć odkrywania i eksperymentowania. To bardzo dobra cecha, ponieważ takie działania nas rozwijają.

 
"Politechnika Śląska ? wyzwala wyobraźnię"